Здравствена заштита – стање, проблеми, изазови
Здравствену заштиту становништва организује и спроводи Дом здравља “Др Милорад Михајловић“ у Ражњу који у свом саставу има матични објекат у Ражњу (1898м2), четири амбуланте (у насељима Скорица, Смиловац, Нови Брачин и Браљина) и једну здравствену станицу у Витошевцу.
Обезбеђује здравствену заштиту за 7010 становника општине Ражањ, која се простире на територији од 289 км2.

Последњих година услед смањења броја становника и важећих норматива дефинисаних од стране надлежних институција, долази до смањења броја запослених и до укидања неких радних места. Активношћу руководства здравствене установе уз подршку локалне самоуправе и надлежног института за јавно здравље дефинисана је стратегија и покренуте су свеобухватне активности на решавању кадровских, финансијских и других проблема. По основу измене кадровског плана Министарства здравља као и новим кадровским плановима, зановљен је кадар тако да је тренутно стање кадра у нашој установи:
89 запослених од чега је 21 доктор медицине и 2 стоматолога, 8 са високом/вишом медицинском школом, 33 медицинске сестре/техничара, 10 административних радника, 7 возача санитетских возила и 8 помоћних радника. Овим су значајно унапређени кадровски капацитети дома здравља.
Захваљујући финансијској подршци Канцеларије за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије, Министарства здравља, Општине Ражањ и донатора (ЕУ), у претходном периоду било је значајних улагања у реновирање матичног објекта дома здравља у Ражњу као и у реновирање теренских амбуланти. Такође су значајне инвестиције и у набавци медицинске опреме, возног парка и остале опреме и ситног инвентара у складу са потребама установе. Захваљујући финансијској подршци Министарства за државну управу и локалну самоуправу комплетно је реновиран објекат старог стационара (објекат здравства) који је од стране локалне самоуправе предат на коришћење Дому здравља Ражањ. Из финансијских средстава локалне самоуправе саниран је паркинг простор испред матичног објекта дома здравља у Ражњу.Набавке су реализован у складу стратешким планом и годишњим оперативним плановима здравствене установе, а приказане су кроз годишње извештаје о имплементацији годишњих оперативних планова
Обзиром да је Дом здравља “Др Милорад Михајловић“ Ражањ препознао значај акредитације исти је 2013.године ушао у акредитациони процес и добио Сертификат о Акредитацији на три године од новембра 2013-новембра 2016. године (Извор финансирања: Пројекат ДИЛС Министарства здравља Републике Србије и Општина Ражањ).Такође је наша установа 2017.године поново ушла у акредитациони процес и добила “Сертификат о акредитацији на период од седам година – од јануара 2017. до јануара 2024.године“
Акредитација је дефинитивно допринела унапређењу рада установе применом акредитационих стандарда односно процедура и докумената које су обезбеђене кроз акредитациони процес. Након прве добијене Акредитације у трајању од 3 године, перманентни рад у интересу квалитетета и безбедности пацијента, где се јасно поставио пацијент у центар збивања, допринео је да реакредитацијска посета протекне у најбољем реду и на опште задовољство и оцењивача и запослених. Дух акредитције и циљеви не само да су прихваћени и постоје, они су једноставно начин рада и функционисања овог Дома здравља, на чијем челу се налази млад, енергичан и стручан руководилац, који је око себе окупио и мотивисао изузетан кадар. Почетком 2017.године, а на бази “Завршног извештаја о акредитацији“, Агенција за акредитацију здравствених установа је свечано уручила нашој установи “Сертификат о акредитацији на период од седам година – од јануара 2017. до јануара 2024.године“. У другој половини 2018.године дом здравља је акредитовао и Службу стоматолошке здравствене заштите.
Дом здравља “Др Милорад Михајловић“ Ражањ је добитник и бројних признања за свој рад и успешну сарадњу са другим здравственим установама и институцијама. Поводом 13. Октобра – Дана Општине Ражањ, Дом здравља је добио “Похвалу општине Ражањ за запажене резултате у 2015.години чиме је Дом здравља допринео напретку и афирмацији општине Ражањ“. Такође је Дом здравља и добитних бројних захвалница од других здравствених установа и организација нпр. Дом здравља Алексинац, Удружење здравствених радника Ниш, Апотека Ниш и др.
Обзиром да у старосној структури становништва 33% су становници преко 65 година јавља се потреба за кућну негу и обилазак пацијената на терену, неопходно је у будућности формирати Службу за кућно лечење (очекује се подршка Министарства здравља и локалне самоуправе) као и организовање Хитне медицинске помоћи као посебне службе у склопу ДЗ. Неопходно је радити на јачању превентиве, ићи у сусрет пацијентима и афирмисати интерсекторски приступ организовања здравствене заштите кроз сарадњу са релевантним институцијама на локалном нивоу (Центар за социјални рад, школе, дечији вртић и др.). Урађена је Стратегија ДЗ 2025-2029 и дефинисани приоритети у раду:унапређење превентиве, квалитет зз и безбедност пацијената, сталне едукације, промоција здравих стилова живота, развој ресурса ДЗ, формирање службе кућног лечења и пуна имплментација информационих технологија.
Доказали да уколико постоји бар мало воље, тимски рад, вере у оно што радимо и спознаје да то радимо и за будуће генерације које ће живети на овом простору, резултати су неизбежни јер ће само тако свима бити боље.
